Logo Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Logistyka

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Prawa i Nauk Społecznych

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0413] Zarządzanie i administracja

Opis kierunku

Celem kształcenia na studiach pierwszego stopnia na kierunku Logistyka

Celem edukacji na studiach pierwszego stopnia na kierunku Logistyka jest przygotowanie absolwentów do podejmowania decyzji kierowniczych związanych z realizacją procesów logistycznych na niskich i średnich poziomach w hierarchii organizacyjnej. Aby zapewnić wysoką efektywność tych decyzji, konieczne jest oparcie ich na solidnych fundamentach poznawczych, które obejmują wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne. Wykształcenie tych atrybutów umożliwi absolwentom zaawansowane poruszanie się w różnych sferach środowiska, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii cyfrowych. Stosowanie tych technologii ułatwi skuteczne pozyskiwanie informacji, komunikowanie się, wykonywanie złożonych zadań i rozwiązywanie problemów w obrębie procesów logistycznych. Dodatkowo, absolwenci będą posiadać zdolności do prowadzenia badań na poziomie zaawansowanym, w tym badań naukowych.

Umiejętności absolwentów

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku Logistyka będzie mógł wykazać się:

  • Teoretyczną i praktyczną wiedzą z zakresu zarządzania i jakości oraz dyscyplin komplementarnych, przydatną do rozpoznawania szans i kształtowania wyników organizacji.
  • Umiejętnościami inicjowania własnych przedsięwzięć przedsiębiorczych oraz sprawowania funkcji kierowniczych związanych z realizacją procesów logistycznych na niskich i średnich poziomach.
  • Umiejętnością krytycznej oceny i uzupełniania posiadanej wiedzy z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości, w tym logistyki, oraz działania zgodnie z zasadami ESG, przepisami prawa i normami etycznymi.
  • Wiedzą i umiejętnościami do prowadzenia badań naukowych na poziomie zaawansowanym, w tym znajomością technik cyfrowych i języka obcego.

Dodatkowe cechy absolwentów

  • Motywacją do ciągłego doskonalenia osobistego i profesjonalnego.
  • Pozytywnym postrzeganiem pracy własnej i innych osób.
  • Zwinnością w adaptacji do zmieniającego się środowiska.
  • Etyczną postawą wobec pracodawców, współpracowników, partnerów biznesowych i klientów.

Potencjalne miejsca pracy

Potencjalne miejsca pracy dla absolwentów to głównie funkcje kierownicze na niskich i średnich poziomach w hierarchii organizacyjnej związane z procesami logistycznymi w:

  • Małych i średnich przedsiębiorstwach działających niezależnie i w układach sieciowych.
  • Firmach działających w branży transportowej i przesyłowej (w tym w sektorze TSL).
  • Organizacjach sektora publicznego/społecznego.
  • Krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach (korporacjach).

Ponadto, absolwenci mogą uruchomić i prowadzić start-upy lub przedsiębiorstwa społeczne.

Perspektywy zawodowe

Perspektywy zawodowe obejmują przesunięcie na ścieżce kariery w stronę wysokich i najwyższych stanowisk kierowniczych bądź prowadzenie własnej działalności gospodarczej w większym rozmiarze.

Specjalistyczna wiedza w branży TSL

Absolwent, który zrealizował przedmioty z zakresu branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka), zdobędzie wiedzę i umiejętności umożliwiające mu profesjonalną realizację zadań i podejmowanie decyzji związanych z transportem i spedycją. Będzie posiadał wiedzę m.in. na temat procedur celnych, systemów transportowych, usług logistycznych, centrów logistycznych i flot transportowych. Jego warsztat menedżerski, wsparty treściami dotyczącymi psychologii w transporcie, umożliwi ocenę opłacalności świadczenia usług transportowych i ocenę efektywności projektów inwestycyjnych w sektorze TSL.

Specjalistyczna wiedza w zakresie Transport – Energia – Środowisko

Absolwent, który zrealizował przedmioty z zakresu Transport – Energia – Środowisko, pozyska wiedzę i umiejętności umożliwiające mu profesjonalną realizację zadań i podejmowanie decyzji związanych z transportem, zrównoważeniem energetycznym i rozwojem. Będzie posiadał wiedzę m.in. na temat zielonego łańcucha wartości i raportowania niefinansowego, planowania i modelowania transportu oraz systemów transportowych przyszłości. Jego warsztat menedżerski umożliwi ocenę możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji i współdzielonej mobilności.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010506Nnauki o zarządzaniu i jakości93%Tak
DS010501Nekonomia i finanse7%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021140.4brak danychbrak danychbrak danych
2022139.2brak danych6053
2023142.4brak danych7058

Ten kierunek znajdziesz również na 30 uczelniach:

Zobacz pozostałe (22)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl