Logo Uniwersytet Opolski

Ekonomia

Uniwersytet Opolski

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Ekonomiczny

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0311] Ekonomia

Opis kierunku

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego, założony w 1992 roku, kształci ekonomistów od ponad 30 lat. Silny i kompetentny zespół wykładowców specjalizuje się w różnych obszarach ekonomii, takich jak: teoria ekonomii, marketing i logistyka, finanse i rachunkowość, polityka gospodarcza i społeczna, polityka regionalna, geografia ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Zaproszenie dla maturzystów

Zapraszamy maturzystów do podjęcia studiów na Wydziale Ekonomicznym, gdzie absolwenci znajdują atrakcyjne zatrudnienie zgodne z wykształceniem zarówno w regionie opolskim, jak i w całym kraju oraz za granicą. Pracują w samorządach, organizacjach społecznych i wielu innych znaczących instytucjach.

Pozycja naukowa wydziału

Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w zakresie ekonomii. Studenci poznają podstawy wiedzy ekonomicznej oraz nauk pokrewnych, takich jak: mikroekonomia, makroekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, polityka społeczna i gospodarcza, finanse i rachunkowość, zarządzanie, analiza ekonomiczna, prawo, matematyka, technologie informacyjne, statystyka, ekonometrii oraz przedmiotów specjalizacyjnych i fakultatywnych.

Możliwości rozwoju

Studenci mogą zdobywać i rozwijać wiedzę ekonomiczną oraz uzyskać certyfikat EBC*L w Akredytowanym Centrum Egzaminacyjnym. Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych potwierdza praktyczną wiedzę ekonomiczną i jest uznawany w większości krajów europejskich.

Perspektywy zawodowe

Absolwent kierunku Ekonomia uzyskuje tytuł licencjata i posiada szeroką wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania oraz dyscyplin pokrewnych. Potrafi prowadzić analizy ekonomiczne, interpretować dane ekonomiczne i podejmować trafne decyzje w zarządzaniu. Jest przygotowany do pracy w różnych podmiotach gospodarczych, instytucjach publicznych i samorządowych oraz organizacjach pozarządowych. Posiada również umiejętności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz poruszania się w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.

Możliwości kariery

Absolwenci kierunku Ekonomia mogą pracować jako:

  • Pracownicy różnych przedsiębiorstw i instytucji
  • Dyrektorzy banków
  • Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw
  • Kierownicy wyższych i średnich szczebli w dużych przedsiębiorstwach
  • Naukowcy i nauczyciele (po ukończeniu kursu pedagogicznego)
  • Politycy i pracownicy administracji samorządowej

Kontynuacja nauki

Absolwent kierunku Ekonomia jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia na Uniwersytecie Opolskim na kierunkach takich jak: Ekonomia, Finanse i rachunkowość, Zarządzanie, Logistyka, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Politologia, Public relations, Stosunki międzynarodowe, Zarządzanie publiczne, Administracja, Bezpieczeństwo wewnętrzne.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010501Nekonomia i finanse92%Tak
DS010506Nnauki o zarządzaniu i jakości8%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021132.1brak danychbrak danychbrak danych
2022129.7brak danychbrak danych50
2023134.65brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 34 uczelniach:

Zobacz pozostałe (26)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl