Logo Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Pedagogika

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Informacje o kierunku

Wydział

Instytut Nauk O Wychowaniu

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0111] Kształcenie

Opis kierunku

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku pedagogika (studia pierwszego stopnia) posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu pedagogiki, historii, filozofii, socjologii i psychologii. Obejmuje to terminologię i metodologię badań, zasady i normy etyczne, podstawy prawne oraz społeczno-kulturowy kontekst wychowania i pracy opiekuńczo-wychowawczej. Wiedza ta obejmuje również znajomość instytucji i organizacji uczestniczących w procesach wychowawczych i opiekuńczych. Absolwent jest przygotowany do pracy w sektorze państwowym, samorządowym, pozarządowym oraz prywatnym, w tym do samozatrudnienia.

Umiejętności praktyczne

Absolwent potrafi wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, stosując metody diagnostyczne i metodyczne w różnych sytuacjach wychowawczych i opiekuńczych. Posiada umiejętności komunikacyjne w języku ojczystym i obcym na poziomie B2 (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego). Stale dąży do aktualizacji i pogłębiania wiedzy oraz rozwijania swoich kompetencji zawodowych.

Kwalifikacje i uprawnienia zawodowe

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pedagogika, w zależności od specjalności, jest przygotowany do pracy jako:

  • Pedagog
  • Andragog
  • Wychowawca w placówkach wsparcia dziennego, wychowawczych i opiekuńczych, instytucjach pieczy zastępczej, ośrodkach readaptacji społecznej
  • Asystent rodziny w specjalistycznych placówkach (centra pomocy rodzinie, poradnie życia rodzinnego, hospicja domowe dla dzieci, dzienne ośrodki opieki wyręczającej, szpitale dziecięce)
  • Animator czasu wolnego
  • Pedagog animacji kulturalnej
  • Specjalista promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej
  • Wykładowca na kursach (edukator, trener)
  • Opiekun w ośrodkach dla cudzoziemców, placówkach dla samotnych matek, klubach integracji społecznej, schroniskach dla bezdomnych, w strukturach prewencyjnych policji

Absolwent jest przygotowany do pracy w różnorodnych obszarach działalności edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, poradniach rodzinnych, instytucjach pieczy zastępczej, klubach integracji społecznej, strukturach prewencyjnych policji, firmach szkoleniowych, centrach aktywności społecznej oraz w administracji państwowej i samorządowej. Specjalności znacząco wzbogacają kompetencje absolwentów, a umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii jest kluczowa w realizacji zadań edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych.

Dostęp do dalszych studiów

Uzyskany tytuł zawodowy (licencjat) umożliwia kontynuację nauki na studiach drugiego stopnia na kierunku pedagogika, co daje pełne kwalifikacje nauczycielskie oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010509Npedagogika70%Tak
DS010511Npsychologia15%Nie
DS010508Nnauki socjologiczne10%Nie
DS010504Nnauki o komunikacji społecznej i mediach5%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021169brak danychbrak danychbrak danych
2022130brak danychbrak danychbrak danych
2023150brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 30 uczelniach:

Zobacz pozostałe (22)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl