Logo Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Matematyka

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Matematyki i Informatyki

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0541] Matematyka

Opis kierunku

Sylwetka absolwenta kierunku Matematyka

Studia pierwszego stopnia – licencjackie

Absolwent kierunku Matematyka posiada solidne wykształcenie teoretyczne obejmujące m.in. analizę matematyczną, algebrę liniową, geometrię analityczną, matematykę dyskretną, rachunek prawdopodobieństwa, statystykę oraz równania różniczkowe. Ponadto, posiada wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu podstaw informatyki, umiejętności programowania w językach ogólnego przeznaczenia oraz programowania matematycznego i metod optymalizacji. Myśli abstrakcyjnie, identyfikuje i precyzyjnie formułuje problemy, analizuje je i rozwiązuje z wykorzystaniem modelowania matematycznego oraz odpowiedniego oprogramowania. Samodzielnie rozwija swoją wiedzę i umiejętności, dostosowując je do wymagań dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Posiada kompetencje językowe na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jest przygotowany do studiów drugiego stopnia na kierunku matematyka i kierunkach pokrewnych.

Matematyka stosowana i analiza danych

Po ukończeniu zakresu matematyka stosowana i analiza danych, absolwent posiada wiedzę z zakresu matematyki i informatyki, pozwalającą na algorytmiczne spojrzenie i opisanie w języku matematyki problemów nauk ścisłych, inżynieryjnych i ekonomicznych. Buduje modele matematyczne, wybiera odpowiednie oprogramowanie matematyczne oraz przeprowadza analizy niezbędne do oceny możliwości i ograniczeń danego podejścia. Posiada umiejętności rozwiązywania zadań związanych z pobieraniem, gromadzeniem i przetwarzaniem danych oraz tworzenia raportów. Jest przygotowany do pracy w firmach związanych z usługami finansowymi, ubezpieczeniami, w zespołach stosujących zaawansowane metody statystyczne, zajmujących się analizą danych i badaniami statystycznymi, a także w przedsiębiorstwach stosujących nowoczesne metody zarządzania, w bankach oraz działach ekonomicznych, planistycznych i analitycznych przedsiębiorstw oraz organów administracji.

Nauczanie matematyki i informatyki

Absolwent zakresu nauczanie matematyki i informatyki posiada wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne pozwalające, po uzupełnieniu na studiach drugiego stopnia kompetencji nauczycielskich, na uzyskanie kwalifikacji zawodowych do nauczania matematyki i informatyki we wszystkich typach szkół. Posiada przygotowanie do kompleksowej realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych, potrafi wykorzystać w procesie nauczania wiedzę pedagogiczną, psychologiczną i dydaktyczną, a także nowoczesne narzędzia multimedialne oraz dostosować swoje umiejętności do stale zmieniających się warunków pracy.

Studia drugiego stopnia – magisterskie

Absolwent kierunku Matematyka na studiach drugiego stopnia charakteryzuje się dobrą znajomością matematyki i elementów informatyki, pozwalającą na samodzielne jej pogłębianie i poznawanie rozmaitych metod aplikacyjnych. Myśli abstrakcyjnie, identyfikuje i precyzyjnie formułuje problemy, analizuje je i rozwiązuje z wykorzystaniem metod matematycznych i komputerowych. Samodzielnie rozwija swoją wiedzę i umiejętności, dostosowując je do wymagań dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Posiada kompetencje językowe na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Modelowanie matematyczne i analiza danych

Po ukończeniu zakresu modelowanie matematyczne i analiza danych, absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu matematyki i informatyki, pozwalającą na rozwiązywanie problemów technikami algorytmicznymi z wykorzystaniem metod matematycznych i obliczeniowych. Dysponuje szerokim aparatem metod matematycznych i informatycznych używanych we współczesnej nauce, technice, ekonomii i biologii. Posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu zaawansowanej analizy danych, analizy statystycznej, statystycznego przetwarzania danych, technik i narzędzi wydobywania informacji i wiedzy z danych, w tym również z dużych i wielowymiarowych zbiorów danych. Posiada umiejętności korzystania ze specjalistycznych programów komputerowych do analiz statystycznych, wizualizacji danych i symulacji komputerowych oraz ich wykorzystania do problemów optymalizacji i modelowania zjawisk fizycznych, biologicznych, technicznych, ekonomicznych i finansowych.

Nauczanie matematyki i informatyki

Absolwent zakresu nauczanie matematyki i informatyki może podjąć pracę w szkole podstawowej i ponadpodstawowej jako nauczyciel matematyki i informatyki, uzyskując podczas studiów stosowne kwalifikacje zgodne ze standardami do wykonywania zawodu nauczyciela. Jest osobą wszechstronnie przygotowaną do kompleksowej realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych, która w procesie nauczania wykorzystuje wiedzę pedagogiczną i psychologiczną, a także nowoczesne narzędzia i programy informatyczne, dostosowując umiejętności do stale zmieniających się warunków nauczania.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010602Nmatematyka100%Tak

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2020166brak danychbrak danychbrak danych
20221124brak danych2424
20231110brak danych4842

Ten kierunek znajdziesz również na 30 uczelniach:

Zobacz pozostałe (22)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl