Logo Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Mechanical Engineering

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

Stopień

inżynierskie

Język

en

Czas trwania

7 sem

Klasyfikacja ISCED

[0715] Mechanika i metalurgia

Opis kierunku

Absolwent kierunku inżynierii mechanicznej i produkcyjnej posiada wszechstronną wiedzę obejmującą zarówno podstawy matematyki, fizyki, chemii, informatyki, jak i specjalistyczne zagadnienia z zakresu grafiki inżynierskiej, mechaniki, wytrzymałości elementów maszyn, projektowania maszyn, mechaniki płynów, termodynamiki, inżynierii elektrycznej, elektroniki, automatyki i kontroli. Znajomość konstrukcji, projektowania, produkcji oraz eksploatacji maszyn mechanicznych i urządzeń, systemów mechanicznych i produkcyjnych, a także maszyn i urządzeń energetycznych, technologicznych i transportowych jest dla niego charakterystyczna. Absolwent zna podstawowe właściwości materiałów inżynierskich, nowe materiały, nowoczesne metody projektowania wspomagane aplikacjami CAE oraz podstawy zarządzania, w tym zarządzania jakością i bezpieczeństwem, ochronę własności intelektualnej, prawo patentowe i transfer technologii.

Absolwent jest przygotowany do stosowania wiedzy z mechaniki i wytrzymałości materiałów w projektowaniu komponentów maszyn i systemów mechanicznych, projektowania i konstruowania części maszyn, urządzeń i systemów mechanicznych, korzystania z technik projektowania wspomaganego komputerowo (CAE), planowania i przeprowadzania eksperymentów, korzystania z narzędzi komputerowych do analizy i przetwarzania danych, stosowania aparatury pomiarowej oraz pracy indywidualnej i zespołowej.

W ramach programu pierwszego stopnia studenci są zobowiązani do odbycia 4-tygodniowej praktyki w czasie przerwy letniej w 6. semestrze studiów, którą realizują w wybranej fabryce inżynierii mechanicznej lub produkcyjnej.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie jako projektanci i konstruktorzy maszyn i urządzeń, inżynierowie w zakładach produkcyjnych, energetycznych, nadzoru technicznego, specjaliści od eksploatacji, naprawy i remontu maszyn, w przedsiębiorstwach przemysłu inżynieryjnego, biurach projektowych, firmach konsultingowych, budowlanych i technologicznych, firmach związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, jednostkach technicznych i jakościowych, jednostkach akredytacji i atestacji, jednostkach naukowo-badawczych, zakładach górniczych i przetwórczych, własnej działalności gospodarczej oraz w elektrowniach i elektrociepłowniach.

Jeśli masz zamiłowanie do precyzji, dokładności, i nie boisz się wyzwań związanych z nowoczesną inżynierią, to właśnie Ciebie szukamy.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010208Ninżynieria mechaniczna94%Tak
DS010213Nautomatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne4%Nie
DS010207Ninżynieria materiałowa2%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
20231404brak danychbrak danychbrak danych
20232486brak danychbrak danychbrak danych
20233669brak danychbrak danychbrak danych
20234486brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 2 uczelniach:

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl