Logo Uniwersytet Śląski w Katowicach

Kognitywistyka

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Humanistyczny

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0223] Filozofia i etyka

Opis kierunku

Kognitywistyka jako interdyscyplinarny kierunek

Kognitywistyka czerpie z wielu dziedzin, prowadząc interdyscyplinarne badania nad umysłem, procesami poznawczymi oraz ich neurobiologicznym podłożem. Wykorzystuje osiągnięcia sztucznej inteligencji, informatyki, psychologii, językoznawstwa i filozofii umysłu. Absolwenci tego kierunku są zdolni do wszechstronnej analizy problemów i konfliktów, identyfikując ich przyczyny. Używają narzędzi z różnych dziedzin, takich jak logika, teoria poznania, neurobiologia czy informatyka. Posiadają zaawansowaną wiedzę na temat ludzkiego zachowania, obejmującą psychofizjologię, etologię, socjobiologię i memetykę. Znają również języki programowania, uczenie maszynowe oraz analizę tekstów.

Filozofia i biologia w kognitywistyce

Kognitywistyka opiera się na dwóch wzajemnie uzupełniających się tradycjach: filozofii i biologii, wzbogaconych o elementy informatyki i metod obliczeniowych. Obejmuje również zagadnienia z psychologii, psychiatrii, lingwistyki oraz antropologii. Współczesne badania neurobiologiczne dostarczają nowych perspektyw na funkcjonowanie ludzkiego umysłu, rozwijając nowoczesny obraz człowieka i dostarczając wyjaśnień dla zjawisk psychologicznych i społecznych. Integracja biologicznego rozumienia mechanizmów poznawczych z filozoficznymi modelami i teoriami poznania stanowi podstawę nowych wyjaśnień i wzbogaca wiedzę w takich dziedzinach jak neurodydaktyka, neuroteologia i neuromarketing.

Kompetencje absolwentów kognitywistyki

Absolwenci studiów kognitywistycznych pierwszego stopnia będą posiadać wiedzę, umiejętności i kompetencje, które umożliwią im elastyczne dostosowanie się do rynku pracy. Rozległa wiedza z różnych dziedzin, takich jak filozofia, biologia, językoznawstwo, informatyka, matematyka, psychologia i nauki medyczne, pozwoli im na pracę w wielu branżach, od działów R&D po firmy związane z IT, badaniami rynku i zachowaniami konsumenckimi oraz laboratoria.

Przyszłe ścieżki kariery absolwentów

Absolwenci kognitywistyki mogą stać się członkami zespołów projektujących interaktywne produkty, takie jak programy, urządzenia czy interfejsy optymalizujące ludzkie działanie. Mogą również wspierać osoby o upośledzonych funkcjach poznawczych oraz pracować w nowych zawodach wymagających specyficznej wiedzy o ludzkim umyśle, takich jak mediator, specjalista ds. kultury firmy, pracownik policji czy instytucji kulturalnych. Społeczeństwo informacyjne i wiedzy stawia przed nimi wyzwania dotyczące zarówno jednostek, jak i organizacji.

Wsparcie procesów twórczych

Absolwenci kognitywistyki uzyskają kompetencje pozwalające im wspierać procesy tworzenia i efektywnego działania zespołów poprzez aktywizację kreatywnego potencjału oraz eliminację barier i ograniczeń. Jest to niezbędne w globalizującym się, coraz bardziej interdyscyplinarnym świecie.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010102Nfilozofia51%Tak
DS010603Nnauki biologiczne16%Nie
DS010204Ninformatyka techniczna i telekomunikacja10%Nie
DS010104Njęzykoznawstwo9%Nie
DS010511Npsychologia8%Nie
DS010602Nmatematyka2%Nie
DS010304Nnauki medyczne2%Nie
DS010508Nnauki socjologiczne2%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
20221103.6brak danych7068
2023163brak danych7074

Ten kierunek znajdziesz również na 11 uczelniach:

Zobacz pozostałe (3)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl