Logo Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Prawo Własności Intelektualnej i Nowych Mediów

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Prawa i Administracji

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0421] Prawo

Opis kierunku

Studia na kierunku prawo własności intelektualnej i nowych mediów

Studia na kierunku prawo własności intelektualnej i nowych mediów koncentrują się na kluczowych dziedzinach prawa własności intelektualnej, oferując specjalistyczną wiedzę w zakresie prawa autorskiego, własności przemysłowej, prawa konkurencji oraz prawa mediów. Studenci zdobywają również podstawową wiedzę prawniczą, niezbędną do zrozumienia funkcjonowania prawa własności intelektualnej w kontekście gospodarczym. Program obejmuje także zagadnienia pozaprawnicze, takie jak funkcjonowanie mediów, etyka w dziennikarstwie oraz narzędzia informatyczne w dziedzinie własności intelektualnej. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych ekspertów i mają głównie praktyczny charakter.

Wydział Prawa i Administracji

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszą jednostką naukową na uczelni, z historią sięgającą 1364 roku. Wydział utrzymuje najwyższy poziom kształcenia, potwierdzony najwyższą oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej, kategorią naukową A+ oraz czołowymi wynikami w ogólnopolskich rankingach. Studenci Wydziału osiągają najlepsze wyniki w egzaminach na aplikacje prawnicze.

Nauka na wydziale

Studia na Wydziale Prawa i Administracji oferują szeroki wybór przedmiotów, umożliwiając realizację indywidualnych ścieżek rozwoju. Większość zajęć nie jest obowiązkowa, a praktyki realizowane są w elastycznym modelu. Studenci mają dostęp do systemów informacji prawnej, bogato wyposażonych bibliotek, platformy e-learningowej oraz podręczników w formie elektronicznej.

Nowoczesne nauczanie i praktyka

Wydział kładzie nacisk na nowoczesne nauczanie i praktykę. Oprócz wykładów, oferowane są ćwiczenia, warsztaty, konwersatoria, szkolenia, projekty, kursy, symulacje rozpraw, proseminaria i seminaria. Zajęcia odbywają się w wyremontowanych budynkach i nowym centrum dydaktycznym z salą do symulacji postępowań sądowych.

Międzynarodowy wymiar studiowania

Studenci mają możliwość korzystania z programów międzynarodowych, takich jak Erasmus+, SYLFF Association, Pan-European Seal Programme oraz Una Europa. Na Wydziale działa kilkanaście programów praw obcych, niektóre z nich umożliwiają zdobycie podwójnego dyplomu. Prowadzonych jest około 130 przedmiotów w językach obcych, a Wydział współpracuje z ponad 120 uczelniami w ramach Erasmus+. Studenci odnoszą sukcesy w prestiżowych konkursach międzynarodowych.

Wszechstronność wykształcenia

Wydział umożliwia rozwój w zakresie interdyscyplinarnych projektów naukowych i społecznych. Współpracuje z wieloma podmiotami ze świata biznesu i organizuje konferencje oraz wydarzenia łączące świat akademicki z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Studenci mogą uczestniczyć w życiu licznych kół naukowych, zrzeszonych w Towarzystwie Biblioteki Słuchaczów Prawa.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunku prawo własności intelektualnej i nowych mediów są przygotowani do pracy w:

  • działach prawnych
  • działach ds. marketingu i reklamy w przedsiębiorstwach
  • działach badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw i jednostek naukowych
  • administracji państwowej i samorządowej (np. Urząd Patentowy RP, regionalne ośrodki informacji patentowej, urzędy miasta)
  • firmach konsultingowych
  • instytucjach pozarządowych wspierających innowacyjność
  • izbach gospodarczych i agencjach rozwoju regionalnego

Możliwości dalszej edukacji

Studenci mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia oraz studiach podyplomowych, np. na studiach podyplomowych Wydziału Prawa i Administracji.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010507Nnauki prawne100%Tak

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2019174358100brak danych
2020180410100brak danych
2021177319100101
2022179340100107
2023184458100119

Ten kierunek znajdziesz również na 76 uczelniach:

Zobacz pozostałe (68)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl