Logo Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Filologia Polska

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Humanistyczny

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0232] Literatura i językoznawstwo (lingwistyka)

Opis kierunku

Cel programów studiów na kierunku filologia polska

Celem programów realizowanych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia kierunku filologia polska jest wykształcenie absolwenta z ogólnym wykształceniem humanistycznym. Studenci uzyskują gruntowną wiedzę o literaturze, językoznawstwie oraz podstawowe informacje na temat kultury polskiej i europejskiej. Program kształcenia dostarcza wiedzy ogólnopolonistycznej i ogólnohumanistycznej, umiejętności oraz kompetencji społecznych zgodnych ze standardami nauczania kierunkowego oraz nowoczesnej polonistyki.

Specjalność nauczycielska

Absolwent filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską zdobywa wiedzę w zakresie dydaktyki literatury i języka polskiego oraz teorii nauczania integrującego. Rozwija poznawczą dociekliwość, poszukuje sposobów optymalizacji procesu dydaktycznego oraz potrafi oryginalnie opracować i przeprowadzić zajęcia dydaktyczne. Zna tradycyjne oraz nowoczesne metody ewaluacji. Absolwent tej specjalności posiada kwalifikacje do pracy w szkolnictwie i placówkach oświatowych oraz uprawnienia do nauczania języka polskiego i drugiego dodatkowego przedmiotu na poziomie podstawowym i gimnazjalnym.

Specjalność medialno-redaktorska

Absolwent filologii polskiej ze specjalnością medialno-redaktorską jest przygotowany do pracy na rynku mediów, wydawniczym oraz w instytucjach przekazu informacji. Zdobywa kompetencje związane z opracowywaniem różnorodnych tekstów medialnych (prasowych, internetowych) oraz użytkowych od strony redakcyjnej, korektorskiej i wydawniczej. Absolwent uzyskuje wiedzę na temat funkcjonowania mediów we współczesnej kulturze, specyfiki języka mediów, gatunków dziennikarskich oraz podstawowych zjawisk komunikacji. Zajęcia warsztatowe i praktyki zawodowe pozwalają na zapoznanie się z warunkami i metodami pracy w mediach i sferze komunikacji publicznej. Specjalność ta przygotowuje do pracy w redakcjach prasowych, wydawnictwach, usługach korektorsko-redakcyjnych oraz przy obsłudze medialnej różnych placówek.

Specjalność dziennikarska

Absolwent ze specjalnością dziennikarską zdobywa kompetencje związane z przygotowywaniem i opracowywaniem tekstów medialnych (prasowych, internetowych) w zakresie redakcji, korekty i komputerowej edycji tekstu. Uzyskuje wiedzę na temat funkcjonowania mediów we współczesnej kulturze, specyfiki języka mediów, gatunków dziennikarskich oraz podstawowych zjawisk komunikacji. Zajęcia warsztatowe i praktyki zawodowe umożliwiają poznanie warunków i metod pracy w mediach i sferze komunikacji publicznej.

Specjalność komunikacja kulturowa i media

Absolwent filologii polskiej ze specjalnością komunikacja kulturowa i media rozumie i potrafi interpretować znaczenie procesów komunikacyjnych, analizuje i objaśnia funkcje i role uczestników procesów komunikacyjnych w sferze mediów. Charakteryzuje podstawowe instytucje kulturowe i analizuje ich funkcje, wykazuje się umiejętnościami z wybranych obszarów praktyk medialnych. Jest przygotowany do pracy w zespołach zajmujących się komunikowaniem z otoczeniem w różnych firmach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Warunki przyjęcia na dalsze studia

Absolwent studiów pierwszego stopnia jest przygotowany do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia na filologii polskiej oraz innych kierunkach humanistycznych, zgodnie z wymaganiami określonymi przez jednostki prowadzące studia drugiego stopnia.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010105Nliteraturoznawstwo56%Tak
DS010104Njęzykoznawstwo37%Nie
DS010106Nnauki o kulturze i religii7%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021150brak danychbrak danychbrak danych
2022146brak danych2520
2023153.67brak danych2526

Ten kierunek znajdziesz również na 25 uczelniach:

Zobacz pozostałe (17)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl