Logo Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Ekonomia

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Prawa i Ekonomii

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0311] Ekonomia

Opis kierunku

Studia na kierunku ekonomia

Studia na kierunku ekonomia przygotowują do zawodu ekonomisty. Program kształcenia jest skonstruowany tak, aby absolwenci mogli zrozumieć i analizować zjawiska gospodarcze. Celem jest wyposażenie ich w kompetencje do samodzielnego i profesjonalnego podejmowania zadań w zakresie ekonomii, w tym zarządzania finansami w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych, a także w instytucjach publicznych, jednostkach finansowych i gospodarczych. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów są przydatne również przy prowadzeniu własnej działalności.

Specjalności oferowane w ramach kierunku ekonomia

Specjalności dostępne w ramach kierunku ekonomia to:

  • Przedsiębiorczość i rozwój własnej działalności gospodarczej (PiRWDG)
  • Ekonomia sektora publicznego (ESP)

Przedsiębiorczość i rozwój własnej działalności gospodarczej (PiRWDG)

Specjalność „Przedsiębiorczość i rozwój własnej działalności gospodarczej (PiRWDG)” przygotowuje do pracy w biznesie. Absolwenci zdobywają umiejętności niezbędne do prowadzenia doradczej lub własnej działalności, zarówno jako mikroprzedsiębiorcy, jak i eksperci. Są przygotowani do pracy jako analitycy, specjaliści, konsultanci w sektorze komercyjnym lub publicznym.

Ekonomia i finanse małego i średniego przedsiębiorstwa

Studenci wybierający tę specjalizację zdobywają pogłębioną wiedzę z zakresu teorii i praktyki działania przedsiębiorstw. Znają metody analizy rynku, funkcjonowanie rynku kapitałowego oraz zasady prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Potrafią również projektować strategie działalności w zakresie finansów i marketingu.

Sylwetka absolwenta specjalności ekonomia sektora publicznego

Absolwent specjalności „Ekonomia sektora publicznego” jest przygotowany do pracy w różnych podmiotach gospodarki publicznej, gdzie wymagane są umiejętności przygotowania, podejmowania i realizacji decyzji. Jest w stanie sprawnie reagować na zmiany w otoczeniu gospodarczym i społecznym, w tym w finansowaniu i zarządzaniu ochroną zdrowia, kulturą oraz organizacjami sektora publicznego i non-profit.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w jednostkach samorządu terytorialnego, budżetowych, agencjach wykonawczych, instytucjach gospodarki budżetowej, państwowych funduszach celowych, Zakładach Ubezpieczeń Społecznych, Narodowym Funduszu Zdrowia, publicznych zakładach opieki zdrowotnej, uczelniach publicznych, Polskiej Akademii Nauk oraz innych państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych.

Program studiów

Program studiów ekonomii jest zgodny ze standardami nauczania. Absolwenci są przygotowani do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku i specjalności.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010501Nekonomia i finanse90%Tak
DS010506Nnauki o zarządzaniu i jakości10%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021139brak danychbrak danychbrak danych
2022148brak danych7041
2023146.33brak danych7040

Ten kierunek znajdziesz również na 34 uczelniach:

Zobacz pozostałe (26)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl