Logo Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Prawo

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Prawa i Nauk Społecznych

Stopień

jednolite magisterskie

Język

pl

Czas trwania

10 sem

Klasyfikacja ISCED

[0421] Prawo

Opis kierunku

Kierunek prawo

Absolwent kierunku prawo będzie świadomy konieczności ciągłej analizy trendów w orzecznictwie oraz tworzenia prawa. Zdobędzie umiejętności analizy zjawisk i procesów gospodarczych w aspekcie prawnym oraz zrozumie mechanizmy i zasady związane z tworzeniem i interpretacją prawa. Będzie potrafił wskazać odpowiednie metody wykładni norm prawnych, poprzedzone analizą stanu prawnego i dostosowaniem do sytuacji jednostek organizacyjnych, w szczególności w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Dzięki zajęciom praktycznym i teoretycznym, rozwijane będą kompetencje związane z doradztwem prawnym. Absolwent osiągnie umiejętności językowe zgodne z wymaganiami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego na poziomie B2+. Studenci będą uczestniczyć w zajęciach doskonalących umiejętności w zakresie wykładni prawa i jego stosowania w praktyce działalności gospodarczej. Przyszły absolwent będzie przygotowany do pracy w różnych jednostkach organizacyjnych oraz do samodzielnego wykonywania zawodu prawniczego.

Intencja nauczania

Celem nauczania na kierunku prawo jest połączenie wiedzy i umiejętności z wartościami, etyką i pożądanymi postawami zawodowymi. Student będzie rozwijał umiejętności samokształcenia i adaptacji do zmieniających się warunków, co jest kluczowe w zawodzie prawniczym.

Praktyki specjalizacyjne

Praktyki w sądownictwie, prokuraturze, kancelariach adwokackich, radcowskich, notarialnych, komorniczych oraz organach administracji publicznej i przedsiębiorstwach pozwolą studentom na konfrontację z życiem społeczno-gospodarczym i rozpoznanie możliwych ról zawodowych.

Grupy przedmiotów

Student będzie mógł wybrać przedmioty w ramach jednej z dwóch grup:

  • Grupa przedmiotów sądowych: obejmuje prawo bankowe, rolne, handlowe, karne wykonawcze, karne gospodarcze, wykroczeń, postępowanie egzekucyjne w administracji, postępowanie nieprocesowe oraz sądowe postępowanie egzekucyjne. W programie znajdą się także elementy kryminologii, kryminalistyki oraz prawa dowodowego.

  • Grupa przedmiotów prawo europejskie i międzynarodowe: koncentruje się na prawie i naukach wspomagających, które umożliwiają realizację zadań zawodowych w relacjach ponadnarodowych. Obejmuje zagadnienia dotyczące ustrojów państw, międzynarodowych stosunków gospodarczych, jednolitego rynku europejskiego, bezpieczeństwa UE oraz prawa konsularnego i dyplomatycznego.

Podsumowanie

Studia na kierunku prawo pozwolą absolwentom na zdobycie wiedzy opartej na aktualnym prawie polskim i unijnym, orzecznictwie sądów i trybunałów, oraz umożliwią poznanie mechanizmów tworzenia i interpretacji przepisów prawnych. Absolwent uzyska umiejętności rozumienia tekstów prawnych, posługiwania się regułami logicznego rozumowania, interpretowania przepisów oraz możliwość dalszej specjalizacji w dowolnej dziedzinie prawa.

Możliwości zawodowe

Absolwent kierunku prawo, uzyskując tytuł magistra prawa, będzie uprawniony do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez ukończenie aplikacji prawniczych przygotowujących do pracy w zawodach takich jak: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, komornik, notariusz. Będzie również przygotowany do kontynuowania nauki na studiach podyplomowych oraz trzeciego stopnia.

Absolwenci mogą również kształtować swoją karierę zawodową poza zawodami prawniczymi. Studia i bogata wiedza w zakresie różnych dziedzin prawa czynią z absolwentów cennych pracowników jednostek administracji publicznej, podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów audytorskich i doradczych. Zakres jednostek, w których absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie, jest bardzo szeroki i zróżnicowany.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010507Nnauki prawne100%Tak

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021151brak danychbrak danychbrak danych
2022132.1brak danych10597
2023130.75brak danych125112

Ten kierunek znajdziesz również na 25 uczelniach:

Zobacz pozostałe (17)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl