Logo Uniwersytet Opolski

Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna

Uniwersytet Opolski

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Nauk O Polityce i Komunikacji Społecznej

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0321] Dziennikarstwo

Opis kierunku

Kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to popularny kierunek studiów, wybierany przez przyszłych:

  • dziennikarzy,
  • rzeczników prasowych,
  • menedżerów social media,
  • badaczy mediów,
  • specjalistów ds. komunikacji społecznej, marketingu, public relations i reklamy.

Wiedza i umiejętności

Jako student tego kierunku, zdobędziesz ogólną wiedzę z zakresu funkcjonowania instytucji medialnych i politycznych oraz zagadnień z ekonomii, prawa, filozofii, socjologii, historii i politologii. Nauczysz się podstaw dziennikarstwa i komunikacji społecznej, w tym historii i teorii mediów oraz ich społecznego i kulturowego oddziaływania. Poznasz gatunki medialne, metody kształtowania i badania opinii publicznej oraz zarządzania informacją i mediami. Wiedzę tę wykorzystasz w praktyce podczas warsztatów dziennikarskich w formach: radio, TV, prasa i Internet. Znacząca liczba przedmiotów związanych z filmem i kinem przygotuje Cię do pracy dziennikarza w dziale kultury.

Moduły i specjalizacje

Program studiów podzielony jest na moduły, umożliwiające rozwijanie wybranych umiejętności i kompetencji. Możesz wybierać spośród czterech najpopularniejszych specjalizacji:

  • Komunikacja i film w globalnym świecie,
  • Dziennikarstwo prasowe,
  • Dziennikarstwo audiowizualne,
  • Public relations i reklama.

Program nauczania

Program nauczania składa się z trzech części:

  1. Przedmioty ogólne: nauka o polityce, socjologia, historia, ekonomia, prawo, filozofia.
  2. Przedmioty teoretyczne: historia mediów, gatunki dziennikarskie, teoria mediów, marketing polityczny, społeczne i kulturowe oddziaływanie mediów.
  3. Przedmioty zawodowe: kształtujące umiejętności praktyczne.

Wykładowcy i zaplecze techniczne

W gronie wykładowców znajdują się dziennikarze mediów regionalnych i ogólnopolskich oraz specjaliści od reklamy i Public Relations. Studenci mają do dyspozycji nowoczesną pracownię wyposażoną w cyfrowy sprzęt reporterski do montażu radiowo-telewizyjnego. Wszystkie materiały nagrane przez studentów są montowane podczas zajęć, co pozwala poznać specyfikę pracy w profesjonalnych redakcjach.

Praktyki i warsztaty

Studenci będą uczestniczyć w zajęciach w siedzibie Studenckiej Telewizji Uniwersytetu Opolskiego, tworząc programy telewizyjne w małych grupach. Praktyki radiowe odbywać się będą w studenckiej rozgłośni Radio Sygnały. Dla zainteresowanych pisaniem przygotowano pracownię z programami do profesjonalnego składu gazet, gdzie pod okiem dziennikarzy i grafików będą realizować swoje pomysły w piśmie „Gazeta Studencka”.

Możliwości zawodowe

Absolwent będzie przygotowany do pracy w redakcjach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych mediów oraz w wyspecjalizowanych agencjach zajmujących się komunikacją społeczną i marketingiem. Będziesz mógł swobodnie funkcjonować na rynku nowych mediów. Nasi absolwenci pracują w najważniejszych redakcjach w kraju, kreując przekaz informacji trafiający do setek tysięcy odbiorców.

Znaczenie informacji

Informacja jest dziś jednym z kluczowych zasobów. Rzetelna i wiarygodna informacja pozwala podejmować odpowiednie decyzje polityczne i biznesowe. Dziennikarz zbiera, weryfikuje, interpretuje i podaje informacje do publicznej wiadomości, co pozwala społeczeństwu lepiej rozumieć wydarzenia i procesy zachodzące w świecie. Kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna ma na celu przygotowanie do wykonywania zawodu dziennikarza zgodnie z najlepszymi standardami warsztatowymi i etycznymi.

Dalsze możliwości edukacyjne

Absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunkach z obszaru nauk społecznych, takich jak Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Global Studies, Public Relations, Europa Master, Politologia, Stosunki międzynarodowe, Zarządzanie Publiczne lub na kierunkach pokrewnych.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010505Nnauki o polityce i administracji70%Tak
DS010504Nnauki o komunikacji społecznej i mediach30%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021130brak danychbrak danychbrak danych
2022133.75brak danychbrak danych53
2023135.625brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 23 uczelniach:

Zobacz pozostałe (15)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl