Logo Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Geopolityka

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Informacje o kierunku

Wydział

Instytut Geografii

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0388] Interdyscyplinarne programy i kwalifikacje związane z naukami społecznymi, dziennikarstwem i informacją

Opis kierunku

Sylwetka absolwenta

Po ukończeniu studiów, obronie pracy dyplomowej i zdaniu egzaminu, absolwent posiada wiedzę na temat relacji między elementami przestrzeni geograficznej (przyrodniczej, społeczno-gospodarczej, kulturowej) a decyzjami administracyjnymi, procesami społecznymi i gospodarczymi oraz polityką państwa i przedsiębiorstw. Zna procesy zachodzące na arenie międzynarodowej oraz krajowej, w społeczeństwie i gospodarce światowej. Jest świadomy potrzeby uwzględniania cyrkulacji informacji niejawnych oraz technik manipulacji politycznej, w tym działań związanych z wojną informacyjną i ideologicznymi uwarunkowaniami polityk państwowych.

Absolwent posiada wiedzę z zakresu geopolityki klasycznej i neoklasycznej oraz geografii fizycznej i społeczno-ekonomicznej, co umożliwia mu analizowanie specyfiki regionalnej w geopolityce. Zna podstawy racjonalnego wykorzystania środowiska przyrodniczego dla ochrony infrastruktury krytycznej, co pozwala mu współtworzyć opinie i brać udział w gremiach badawczych i decyzyjnych. Jest cenny dla władz lokalnych, regionalnych, państwowych, wojskowych oraz dla przedsiębiorstw międzynarodowych.

Absolwent potrafi korzystać z literatury naukowej, źródeł statystycznych, opracowań kartograficznych oraz podstawowych instrumentów pomiarowych do pozyskiwania danych o środowisku w terenie. Posiada umiejętności posługiwania się programami GIS oraz zdolność do samodzielnej oceny dostępnych materiałów pod względem logicznym i merytorycznym. Potrafi brać udział w badaniach terenowych, zbierać dane o komponentach środowiska przyrodniczego oraz analizować funkcjonowanie systemów społeczno-gospodarczych różnych układów przestrzennych dla potrzeb przygotowania strategii zagospodarowania terenu, korporacyjnych, medialnych i polityczno-administracyjnych, w tym wojskowych.

Absolwent studiów pierwszego stopnia wykazuje postawę patriotyczną, potrafi oceniać otrzymywane informacje oraz dostrzega problem celowej dezinformacji. Zna podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny kształcenia, ochrony własności intelektualnej oraz racjonalnego planowania ścieżki kariery zawodowej. Jest świadomy konieczności podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i społecznych oraz postępowania zgodnie z zasadami etyki.

Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

Absolwent kierunku geopolityka jest przygotowany do pracy na stanowiskach w administracji państwowej różnych szczebli, mediach, organizacjach pozarządowych (w tym eksperckich, edukacyjnych i politycznych), służbach mundurowych o charakterze obronnym oraz w korporacjach międzynarodowych. Posiada dodatkową wiedzę i umiejętności z zakresu wybranych przedmiotów do wyboru. Uzyskany tytuł licencjata umożliwia podjęcie studiów drugiego stopnia i studiów podyplomowych.

Dostęp do dalszych studiów

Ukończenie studiów daje możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia oraz studiów podyplomowych.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010502Ngeografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna70%Tak
DS010505Nnauki o polityce i administracji13%Nie
DS010606Nnauki o Ziemi i środowisku12%Nie
DS010501Nekonomia i finanse5%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2022163brak danychbrak danychbrak danych
2023153brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 76 uczelniach:

Zobacz pozostałe (68)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl