Logo Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Filologia Germańska

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Informacje o kierunku

Wydział

Instytut Neofilologii

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0232] Literatura i językoznawstwo (lingwistyka)

Opis kierunku

Sylwetka absolwenta

Absolwent posiada znajomość języka niemieckiego na poziomie zbliżonym do rodzimego (C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy) oraz opanował drugi język obcy na poziomie co najmniej B1. Dysponuje ogólną wiedzą o literaturze, kulturze i historii krajów niemieckojęzycznych, a także o samym języku niemieckim, co pozwala mu na wykorzystanie tej wiedzy w pracy zawodowej i życiu codziennym. Absolwent jest przygotowany do rozwiązywania podstawowych problemów zawodowych, gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji, zarówno pisemnie, jak i ustnie, oraz do pracy zespołowej w środowisku międzynarodowym. Edukacja na tym kierunku zakłada osiągnięcie kompetencji ogólnych i zawodowych oraz przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

Absolwent kierunku filologia germańska, niezależnie od ukończonej specjalności, posiada bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie oraz ogólną wiedzę o literaturze, kulturze i historii krajów niemieckojęzycznych. Ponadto, dysponuje wysokim stopniem znajomości drugiego języka obcego, co w połączeniu z uwrażliwieniem na problematykę komunikacji interkulturowej umożliwia mu pracę w środowisku międzynarodowym, zwłaszcza w:

  • korporacjach międzynarodowych,
  • biurach tłumaczeń,
  • sektorze kultury i mediów (wydawnictwa, redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne),
  • branży turystycznej,
  • firmach prowadzących działalność promocyjną,
  • przedsiębiorstwach obsługujących klientów niemieckojęzycznych,
  • jednostkach administracji publicznej,
  • szkołach językowych.

Absolwenci specjalności nauczycielskiej i nauczycielskiej z modułem biznesowym posiadają przygotowanie pedagogiczne, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, zdobyte podczas praktyk w szkołach, co predestynuje ich do nauczania języka niemieckiego w szkołach językowych i innych placówkach oświatowych. Są również uprawnieni do podjęcia studiów drugiego stopnia o specjalności nauczycielskiej w zakresie języka niemieckiego. Pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela będą możliwe po ukończeniu pełnego cyklu kształcenia nauczycielskiego na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Absolwenci specjalności nauczycielskiej z modułem biznesowym oraz język niemiecki w biznesie posiadają również znajomość specjalistycznego języka biznesowego oraz wiedzę z zakresu prawa gospodarczego.

Dostęp do dalszych studiów

Absolwent studiów pierwszego stopnia otrzymuje tytuł zawodowy licencjata. Może kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia w krajach z dwustopniowym systemem kształcenia uniwersyteckiego oraz na studiach podyplomowych.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010104Njęzykoznawstwo51%Tak
DS010105Nliteraturoznawstwo30%Nie
DS010106Nnauki o kulturze i religii15%Nie
DS010103Nhistoria4%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021150brak danychbrak danychbrak danych
2022150brak danychbrak danychbrak danych
2023145brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 18 uczelniach:

Zobacz pozostałe (10)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl