Logo Uniwersytet Warszawski

Organizowanie Rynku Pracy

Uniwersytet Warszawski

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0312] Politologia i wiedza o społeczeństwie

Opis kierunku

Organizowanie rynku pracy

Organizowanie rynku pracy to nowoczesny kierunek studiów o profilu praktycznym, prowadzony pod honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Skierowany jest do osób zainteresowanych funkcjonowaniem i zarządzaniem rynkiem pracy.

Zmieniający się rynek pracy

Dynamika rynku pracy wymaga dobrze przygotowanych absolwentów – kompetentnych, innowacyjnych i nadążających za zmianami. Fachowcy są niezbędni do efektywnego działania na rynku pracy oraz wykorzystania środków Unii Europejskiej. Potrzebna jest kadra znająca mechanizmy ekonomii i polityki rynku pracy oraz posiadająca umiejętności efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich.

Program studiów

Studia obejmują dwa główne bloki treści:

  1. Wiedza i umiejętności analityczne z zakresu funkcjonowania rynku pracy, ekonomii, prawa pracy, administracji publicznej oraz metodologii badań rynku pracy.
  2. Wiedza i kompetencje społeczne związane z pracą z ludźmi, diagnozą kompetencji zawodowych, doradztwem zawodowym, pośrednictwem pracy oraz zarządzaniem zespołami i współpracą międzyorganizacyjną.

Przygotowanie praktyczne

Studenci zdobywają wiedzę nie tylko podczas zajęć teoretycznych, ale również na warsztatach i praktykach zawodowych. Na trzecim roku odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe w wymiarze 720 godzin.

Interdyscyplinarność kierunku

Kierunek ma charakter interdyscyplinarny, obejmując przedmioty ekonomiczne, socjologiczne i prawne. Studenci poznają lokalne, regionalne, krajowe i międzynarodowe czynniki kształtujące rynek pracy, zasady działania Europejskiego Funduszu Społecznego oraz metody prowadzenia badań społecznych.

Wiedza i umiejętności absolwenta

Absolwent posiada wiedzę na temat funkcjonowania polskiego i europejskiego rynku pracy, podstaw ekonomii i socjologii oraz instrumentów prawnych i finansowych polityki rynku pracy. Posiada umiejętności badania i analizy rzeczywistości społecznej, diagnozowania i monitoringu rynku pracy oraz projektowania rozwiązań indywidualnych i grupowych. Posiada również umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi, doradztwa zawodowego, rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz współpracy z europejskimi strukturami wspierającymi rynek pracy. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia w obszarze nauk społecznych.

Kluczem do sukcesu jest praktyka i gruntowna wiedza na temat funkcjonowania rynku pracy. Studia te koncentrują się na praktycznych zagadnieniach zatrudnienia i życia zawodowego, dając wiedzę oraz umiejętności konieczne do poszukiwania optymalnych rozwiązań.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010505Nnauki o polityce i administracji100%Tak

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2019135.22brak danychbrak danychbrak danych
2019263brak danychbrak danychbrak danych
2021150.2brak danychbrak danychbrak danych
2021259.73brak danychbrak danychbrak danych
2022151.26brak danychbrak danychbrak danych
2023152.02brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 76 uczelniach:

Zobacz pozostałe (68)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl