Logo Uniwersytet w Białymstoku

Pedagogika Resocjalizacyjna

Uniwersytet w Białymstoku

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Nauk O Edukacji

Stopień

licencjackie

Język

pl

Czas trwania

6 sem

Klasyfikacja ISCED

[0310] Nauki społeczne nieokreślone dalej

Opis kierunku

Absolwent kierunku studiów Pedagogika

Absolwent tego kierunku powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu ogólno-pedagogicznego, historyczno-filozoficznego, socjologicznego oraz psychologicznego, co jest niezbędne do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu edukacji, wychowania i pracy opiekuńczej. Powinien również rozwijać swoje umiejętności zawodowe. Absolwent zdobywa umiejętności komunikacyjne, potrafi korzystać z narzędzi diagnostycznych, doskonalić swoją wiedzę i kompetencje praktyczne oraz tworzyć własne metody pracy. Umie refleksyjnie spojrzeć na swoją rolę zawodową i głębiej rozumieć rzeczywistość edukacyjną. Uzyskuje podstawowe kwalifikacje zawodowe w zależności od wybranej specjalności, z możliwością ukierunkowania się na konkretną dziedzinę pedagogiczną.

Absolwent kierunku Pedagogika, specjalność: resocjalizacyjna

Absolwent tej specjalności posiada ogólną wiedzę oraz podstawowe umiejętności w zakresie postrzegania i interpretacji problemów społecznych na poziomach: lokalnym, regionalnym, krajowym, europejskim oraz globalnym. Wiedza zdobyta podczas studiów z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii i prawa pozwala na identyfikację, diagnozę oraz podejmowanie działań w obszarze problemów społecznych, szczególnie w kontekście patologii i marginalizacji społecznej, demoralizacji i przestępczości. Absolwent potrafi projektować, wdrażać, realizować oraz ewaluować działania resocjalizacyjne w różnych instytucjach, takich jak placówki pomocy społecznej, profilaktyczne i readaptacyjne, ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze, placówki penitencjarne i pomocy postpenitencjarnej, oraz inne instytucje zajmujące się problemami dewiacji i patologii społecznej.

Umiejętności pracy w interdyscyplinarnym zespole

Absolwent posiada umiejętność pracy w interdyscyplinarnym zespole, w skład którego mogą wchodzić policja, służby sądowe, pracownicy socjalni, pracownicy placówek edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych. Obejmuje to dostarczanie rzetelnych informacji oraz wykorzystanie informacji zwrotnych w swojej pracy zawodowej.

Kwalifikacje zawodowe

Absolwent specjalności pedagogika resocjalizacyjna jest przygotowany do pracy w instytucjach państwowych, samorządowych i pozarządowych, które realizują zadania z zakresu resocjalizacji, profilaktyki społecznej oraz zapobiegania przestępczości (np. policja, straż miejska). W szczególności dotyczy to instytucji zajmujących się problematyką demoralizacji i przestępczości nieletnich, takich jak instytucje izolacyjne, poprawcze, placówki diagnostyczne, opiekuńczo-wychowawcze, placówki ochrony zdrowia w zakresie leczenia uzależnień, ośrodki pomocy społecznej, instytucje do spraw uchodźców oraz instytucje zajmujące się pracą z bezdomnymi, bezrobotnymi i świadczące pomoc postpenitencjarną.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010509Npedagogika68%Tak
DS010508Nnauki socjologiczne8%Nie
DS010511Npsychologia7%Nie
DS010102Nfilozofia5%Nie
DS010504Nnauki o komunikacji społecznej i mediach4%Nie
DS010601Ninformatyka2%Nie
DS010303Nnauki o zdrowiu2%Nie
DS010104Njęzykoznawstwo2%Nie
DS010507Nnauki prawne1%Nie
DS010106Nnauki o kulturze i religii1%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2021128.55brak danychbrak danychbrak danych
2022140.3brak danych6065
2023126.9756860brak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 4 uczelniach:

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl