Logo Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego

Mechatronika

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa

Stopień

jednolite magisterskie

Język

pl

Czas trwania

7 sem

Klasyfikacja ISCED

[0714] Elektronika i automatyka

Opis kierunku

Absolwent studiów w charakterze kandydata na oficera

Absolwent będzie posiadał wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne potrzebne do dowodzenia i zarządzania zespołami oraz techniczne przygotowanie specjalistyczne, umożliwiające zarządzanie eksploatacją sprzętu wojskowego, odpowiednio do stanowiska w Siłach Zbrojnych RP.

Kierunek mechatronika

Kwalifikacje techniczne obejmują:

  • Mechanikę
  • Budowę i eksploatację maszyn
  • Elektronikę
  • Automatykę
  • Informatykę

Absolwent potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę przy projektowaniu, wytwarzaniu, wdrażaniu i eksploatacji urządzeń mechatronicznych.

Język angielski

Absolwent posługuje się językiem angielskim na poziomie biegłości 3232 zgodnie z NATO STANAG 6001, zarówno w tematyce ogólnej, wojskowej, jak i specjalistycznej z zakresu kierunku kształcenia.

Specjalności

Uzbrojenie i elektronika

Absolwenci są przygotowani do planowania i realizacji procesu eksploatacji sprzętu uzbrojenia Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Posiadają praktyczną wiedzę i umiejętności w zakresie konstrukcji i eksploatacji sprzętu oraz organizacji i technologii obsługi okresowych i remontów.

Artyleria rakietowa

Absolwenci są przygotowani do eksploatacji sprzętu rakietowego Wojsk Rakietowych i Artylerii Sił Zbrojnych RP. Posiadają wiedzę i umiejętności w zakresie konstrukcji i eksploatacji sprzętu artylerii rakietowej i lufowej oraz amunicji.

Środki bojowe

Specjalność ta kształci specjalistów do planowania, zabezpieczenia i realizacji eksploatacji amunicji i środków bojowych. Program obejmuje mechanikę, konstrukcję maszyn, elektronikę i automatykę oraz zasady BHP, PPOŻ i ochrony środowiska.

Eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego

Absolwenci są przygotowani do planowania i realizacji eksploatacji sprzętu wojskowego Wojsk Lądowych. Posiadają wiedzę i umiejętności w zakresie konstrukcji i eksploatacji sprzętu oraz organizacji i technologii obsługi okresowych i remontów.

Eksploatacja przeciwlotniczych zestawów rakietowych

Specjalność przygotowuje specjalistów do projektowania i eksploatacji uzbrojenia rakietowego, zwłaszcza systemów rakietowych ziemia-powietrze. Program obejmuje technikę mikroprocesorową, elektronikę i automatykę.

Radioelektronika przeciwlotniczych zestawów rakietowych

Specjalność obejmuje projektowanie urządzeń elektronicznych, analizę i cyfrowe przetwarzanie sygnałów oraz systemy automatycznego śledzenia obiektów. Absolwenci znajdują zatrudnienie w wojskach rakietowych, instytutach naukowych i sektorze przemysłu obronnego.

Rakiety operacyjno-taktyczne

Absolwenci są przygotowani do eksploatacji wyrzutni i pocisków rakietowych Wojsk Rakietowych i Artylerii Sił Zbrojnych RP. Posiadają wiedzę i umiejętności w zakresie konstrukcji i eksploatacji sprzętu oraz amunicji.

Rozpoznanie artyleryjskie

Absolwenci są przygotowani do eksploatacji sprzętu rozpoznania artyleryjskiego Wojsk Rakietowych i Artylerii Sił Zbrojnych RP. Posiadają wiedzę i umiejętności w zakresie konstrukcji i eksploatacji sprzętu oraz amunicji.

Możliwości zatrudnienia

Absolwenci otrzymują tytuł magistra inżyniera i po mianowaniu na stopień podporucznika są kierowani do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Studia przygotowują do pracy w jednostkach wojskowych, instytutach naukowo-badawczych, przedsiębiorstwach przemysłu obronnego oraz instytucjach centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010208Ninżynieria mechaniczna60%Tak
DS010213Nautomatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne30%Nie
DS010204Ninformatyka techniczna i telekomunikacja10%Nie

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2017145brak danychbrak danychbrak danych
2018138brak danychbrak danychbrak danych
2019139brak danychbrak danychbrak danych
2020133brak danychbrak danychbrak danych
2021155brak danychbrak danychbrak danych
2022133brak danychbrak danychbrak danych
2023131brak danychbrak danychbrak danych

Ten kierunek znajdziesz również na 22 uczelniach:

Zobacz pozostałe (14)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl