Logo Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Fizyka Techniczna

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Informacje o kierunku

Wydział

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Stopień

inżynierskie

Język

pl

Czas trwania

7 sem

Klasyfikacja ISCED

[9999] Obszar nieznany

Opis kierunku

Studia na kierunku fizyka techniczna

Studia na kierunku fizyka techniczna to znakomita szkoła myślenia zarówno ścisłego, jak i praktycznego. Studiowanie odpowiednich działów fizyki i matematyki zapewnia solidny fundament wiedzy. Aspekt praktyczny (inżynierski) polega na zdobyciu umiejętności niezbędnych do projektowania i eksploatacji systemów i urządzeń technicznych oraz na przygotowaniu w zakresie ekonomii i przedsiębiorczości. Łączenie technicznego charakteru kierunku z uniwersytecką tradycją dociekania istoty rzeczy i zrozumienia zasad daje znakomite przygotowanie do szybkich zmian technologicznych oraz ustawicznego uzupełniania i aktualizowania wiedzy i umiejętności.

Akredytacje i uznanie

Fizyka techniczna na UMK to jedyne w Polsce studia na tym kierunku akredytowane przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych oraz przez European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE). Dzięki europejskiej akredytacji EUR-ACE Label absolwenci otrzymują certyfikat informujący o spełnieniu standardów europejskich ENAEE, co oznacza, że dyplomy są uznawane w całej Europie. Kierunek ten został również pozytywnie oceniony przez Polską Komisję Akredytacyjną, uzyskując akredytację z wyróżnieniem do 2025/26.

Program studiów

I stopień

Na pierwszym stopniu studiów fizyki technicznej studiowane są przedmioty dotyczące fizyki z ukierunkowaniem na zagadnienia fizyki doświadczalnej oraz inżynierii systemów pomiarowych – ich działanie, obsługę, projektowanie i programowanie.

II stopień

Na drugim stopniu dostępne są dwie specjalności:

  • Inżynieria biomedyczno-informatyczna
  • Inżynieria nowoczesnych materiałów i technologii
Inżynieria biomedyczno-informatyczna

Specjalność ta umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu inżynierii urządzeń biomedycznych, analizy danych biomedycznych oraz informatyki biomedycznej. Studenci uczą się projektowania systemów optycznych, programowania CPU i GPU, analizowania sygnałów i obrazów oraz wykorzystywania metod numerycznych w symulacjach biomedycznych. Zyskują również wiedzę na temat działania urządzeń biomedycznych, takich jak tomografia rentgenowska, tomografia optyczna OCT, mikroskopia optyczna i sił atomowych, rezonans magnetyczny jądrowy i elektronowy.

Inżynieria nowoczesnych materiałów i nanotechnologii

Specjalność ta jest poszukiwana w licznych działach współczesnej technologii i telekomunikacji. Daje przygotowanie w zakresie zaawansowanej diagnostyki materiałów, nanotechnologii, fizyki ciała stałego, optoelektroniki, fizyki i optyki laserowej, modelowania i analizy danych oraz projektowania układów scalonych. Studenci zdobywają wiedzę na temat nowych materiałów fotonicznych, laserowych, scyntylacyjnych, półprzewodnikowych, fotowoltaicznych, polimerów przewodzących, materiałów organicznych, nanomateriałów i światłowodów aktywnych.

Możliwości kariery

Absolwenci kierunku fizyka techniczna mogą pracować jako:

  • Inżynierowie produkcji w zakładach wdrażających najnowsze technologie
  • Inżynierowie sprzedaży dobrze znający problemy techniki
  • Specjaliści programowania lub użytkowania sprzętu
  • Członkowie zespołów badawczo-rozwojowych w firmach produkujących urządzenia pomiarowe, testujące, produkcyjne, telekomunikacyjne, biomedyczne, diagnostyczne
  • Doradcy i konsultanci w zakresie nowoczesnych technik i urządzeń
  • W ośrodkach medycznych wykorzystujących metody fizyczne do diagnostyki i terapii
  • Specjaliści modelowania i analizowania procesów, wdrażania nowych pomysłów i technologii

Tworzenie nowych technologii

Studenci fizyki technicznej na UMK już w trakcie studiów mogą włączać się w prace badawcze z zakresu budowy nowych urządzeń pomiarowych oraz projektowania i wytwarzania nowoczesnych materiałów. Poznają podstawowe procesy technologiczne wykorzystywane do wytwarzania materiałów dla zastosowań opto- i mikroelektronicznych. Po ukończeniu studiów stają się cenionymi specjalistami lub mogą kontynuować badania w ramach interdyscyplinarnych studiów doktoranckich.

Dyscypliny wchodzące w skład kierunku

KodNazwaUdział procentowy w kierunkuWiodąca
DS010605Nnauki fizyczne100%Tak

Wykres historycznych progów punktowych

Tabela historycznych progów punktowych

RokTura rekrutacjiPrógKandydaciLimit przyjęćPrzyjęci
2020149brak danychbrak danychbrak danych
2023130.8brak danych157

Ten kierunek znajdziesz również na 12 uczelniach:

Zobacz pozostałe (4)

Uczelnie wyższe

Lista uczelni

Kierunki studiów

Kalkulator maturalny

O nas

Blog

Kontakt

© 2025 dostanesie.pl